Log in

ACTAA State Tournament 2020

In March 2020, the Arkansas State Tournament Committee and ACTAA Executive Council made the decision to unfortunately cancel the Arkansas State Championship due to the COVID-19 outbreak. With this, the Arkansas State Tournament Committee has worked hard to provide a means to recognize students who were state qualifiers along with seniors culminating their high school careers. 

We have created a list of all of our 2020 State Qualifiers to recognize on the website! We are so proud of each of you all for your hard work throughout the season! We've also created a video specifically to recognize our seniors for their commitment and dedication to ACTAA. This will be posted in the coming days. 

We hope to be able to host you all at Fayetteville High School again for the 2021 Arkansas State Championship 

- Arkansas State Championship Committee 

- Chris Flowers (Little Rock Central) Joel Brown (Har-Ber) Twyla Evans (Sheridan) Samantha Johnson (Fayetteville) Rachel Mauchline (Cabot) and Martene Campbell (Episcopal Collegiate)

Benton High School 

Coached by: Kayla Andrews 

Freshman Qualifiers: N/A

Sophomore Qualifiers: Chris Hobbs

Junior Qualifiers: N/A

Senior Qualifiers: Ryan Taneja

Bentonville High School 

Coached by: Brandon Box Higdem and Jessica Skordal

Freshman Qualifiers: Izzy Jenkins, Lukas Dutrieux, Maddie Bashara, Vaisakh Karuvath, Wyatt Rice, Leilani Bond, Claire Borthick, Emily Stockand, Ava Pettit, Dylan Prince, Emily Simon, Emily Stockhand,Aidan Spies, Leacadia Harrington,

Sophomore Qualifiers: Lahari Kolluru, Aiswarya Saravanan, CeCe Marrone, Elaine Fuller, Samantha Edwards, Sierra Wadlow, Hayley Clark, Jackie Hernandez, Sophia Charlesworth, Jillian Rooney, Jackson Pschierer, Evan Kern, Neha Soman, Lily Haase, Helena Alexander, Andrew Hull, Seth Holman, Landon Stewart, Emma Petras-Walker,  Aashvi Dahiya,

Junior Qualifiers: Stormie King, Sierra Watkins, Ashwin Marathe, Ritvik Talluri, Ani Tava, Taylor Humfeld, Cade Lightle, Norah Rogers, Jamie Anderson,  Elizabeth Harrison, Brice Witt, Dani Brumbelow, Evan Beck, Lucas Bacon, Lillian Sonner

Senior Qualifiers: Jocelyn Berry, Nathan Wheeler, Lara Adigun, Jacob Spinato-Taylor, Olivia Ervin, Malaika John, Kori Scott, Gavin Monroe, Julianne Kendrick, Tara Shaffer, Sydney Morris, Savannah Mayberry, Jaylin Kern, Jose Aguilar, Heaven White, Sydney Tomlin, Wes Weickersheimer,  Mallory White, Charli Myer, Caitlin Hagedorn, Madeline Hagedorn,  Haley McGhee, Leah Keogh, Ellee Van SlykeKarsten GjeruldsenMary Kate Corbett

Jonesboro High School 

Coached by: Dawn Tucker

Freshman Qualifiers: N/A

Sophomore Qualifiers: Celia Mayfield

Junior Qualifiers: Keagan Pointer, Maryyah Williams, Selena Hinds, Sarah Havdala, Conrad Ramakers Baker, David Adams, Ella Heath, Lexie Burns, Sara Hardin

Senior Qualifiers: Olivia Farris,  Lauren Lewis, Lexi Brooks

Mills University Studies

Coached by: Patrick Laxson and Amanda Carreiro

Freshman Qualifiers: N/A 

Sophomore Qualifiers: Ch'Niyah Kelley

Junior Qualifiers: Marcedi Phillips, Tamara Bryant, Daphne Dalrymple, YoZen Lin

Senior Qualifiers: N/A

North Little Rock High School

Coached by: Mike Noland and Kim Stanley

Freshman Qualifiers: Emily Bell and Clarke Preston

Sophomore Qualifiers: Emma Eaton, Spencer Long, Jeremiah Self, Gabbie Stokes, Macy Knapp, Sam Montgomery, Noah Radke, Kenzie Tatum

Junior Qualifiers:   Avery Ballany, Taylor Bird, Johnna Hollis, Trey Jenkins, Paige Pickens, Lynn Green

Senior Qualifiers: William Anderson, Justin Arendt, Olivia Bird, Luchas Bachus, Kami Curtis, Megan Drause, Milena Duarte, Laura Beth Killingsworth, Cole Kimrey, Trinity Lisk, Neveah Montoya, Ashley Phillips, Dawson Teague, Jacob VanDett, Nyle Watson, Josie Zakrsewski

Sheridan High School 

Coached by: Twyla Evans

Freshman Qualifiers:   Lainey Ray and Kelly Taylor

Sophomore Qualifiers:   Luke Thurmon, Bryan Murphy, Sophie Barrentine, Ryan Baugh

Junior Qualifiers:  Ashleigh Griffin, Lance Perkins, Jayson Burroughs 

Senior Qualifiers:  Tustin McDougall, Samantha Matthews, Reid Roark, Bridget Sullivan, Ivy Gossage

Conway High School 

Coached by: Casey Griffith

Freshman Qualifiers:   N/A

Sophomore Qualifiers:   Elliot Applewhite, Baylee Brown, Bryton Butler, Madeline Bynum, Elizabeth De Kunffy, Zabei Frank, Kensye Gault, Lillian Goins, Faith Hamilton, Olivia Johnson, Jackson Karl, Kierra Stiger, Jameson Tankersley, Hannah Whitehead

Junior Qualifiers:  Chiara Bunting, Andrew Flora, Devron Foster, Sarah Hubbard, Avari Jackson, Connor Linstrand, Jayce Pollard, Braelyn Pridmore, Alex Van Horn

Senior Qualifiers:  Grace Applewhite, Cyrene Davies, Alexia Dillard, Felicity Leamon, Rodrigo McCarthy, Maddie Meek, Chloe Solis, Brooklyn Walthall, Rylee Wills, Lia Wilson, Alia Windsor, Jovana Zuniga

Maumelle High School

Coached by: Mariann Lunsford and Shoshanna Moore

Freshman Qualifiers: N/A

Sophomore Qualifiers: Sophia Lehman and Ashlyn Qualls

Junior Qualifiers: Ravin Lussier and Allanah Sampson

Senior QualifiersEmilee Millerd, Sade' Hendrix, Elisha Summers, Grace Peterson, Emily Roesch Fallon Scott

Bentonville West High School 

Coached by: Julie Rine

Freshman Qualifiers: Kennedy Marrs and Eshaan Jalali

Sophomore Qualifiers: Austin Keefe

Junior Qualifiers: Anna Dean, Muskaan Arshad, Soumya Kolluru, Sean Ewalt,

Senior Qualifiers: Nick Moyes, Toby Edmondson, Sophie Price, Ibitayo Babatunde, Donavon Millington, PJ Parker, Trey Roark, Thea McKinney, Francesca Constantin, Mari Leigh Smith, Estefani Ramirez Perez, Hannah Bailey, Priya Thelapurath

Episcopal Collegiate High School 

Coached by: Martene Campbell and James O’Connell

Freshman Qualifiers: Elle Hill, Dylynn Smith, Julia Hall, Hays Laidlaw, Madison Hawk

Sophomore Qualifiers: Sophie Reynolds, Lana McCorkle, Grace Campbell, Nikko Curtis, Annie West, Evelyn Calhoun, Stephen Munson

Junior Qualifiers: Grant Wild, Sarah Tennille, Lowrey West

Senior Qualifiers: Chris Smith and Logan Carney

Dardanelle High School 

Coached by: Eric Gamble

Freshman Qualifiers: N/A

Sophomore Qualifiers: N/A

Junior Qualifiers: Kyle English, Talley Hardman, Michael Finkenbinder, Joseph Morris, Ryan Knight

Senior Qualifiers: Lex Rhoades, Vivian Yarbrough, Wendy Lomellli, Dayne Corbin

Fayetteville High School

Coached by: Samantha Johnson

Freshman Qualifiers: Caroline Coussoule, Tyler George, Max Hulen-Posnak

Sophomore Qualifiers: Jordon Brunner, Angel Dudley, Erin Funkhouser, Jae Hurd, Maya Maranto, Rozlyn Napier, Ruby Sturdevant

Junior Qualifiers:  Sophia Brandon, Greenlee Crow, Jackson Dahm, Molly Eslick, Carter Holmes, Brooke Mayer, Belle Slaughter, Sam Smith, Amelia Southern, Sean Thorup, Jack Van Dyke

Senior Qualifiers: Sarah Grace Baxter, Russell Cash, Olivia Goodwin-Harrison, Madison McKinniss, Ben Pierce, Michael Wilson

Rogers Heritage High School 

Coached by: Wayne Levering

Freshman Qualifiers:  Dune Hector, Joycelyn Unwer, Thomas Williams, Shyanne Ludwig, Tanika Borwn

Sophomore Qualifiers:  Dominic Cunningham

Junior Qualifiers:   N/A

Senior Qualifiers:  Daniel Terrell, Felipe Aguirre, Courtnay Gardner, Brooklyn Ligi, Brady Herbert

Little Rock Central High School 

Coached by: Rosie Valdez Block, Hannah Evans, Colton Gilbert, Chris Flowers

Freshman Qualifiers: Jeshwin Mazhil, Michelle Gong, Zachary Lam, Addyson Ply, Tylen Loring, Barlow Brenner, Aaron Liu

Sophomore Qualifiers:  Ethan Haslauer, Joseph Rhee, Akshay Padala, Aryan Gaddi, Richard Liu, Remi Roberts, Angela Cheng, Raga Mandali, Jerry Li, Ruth Walters

Junior Qualifiers:  Daniel Block, Brennen Beck, Nicole Doris, Joelle Fahoum, Adithya Kombathula, Abdullah Ahmed, Lalia Meredith, Glenna Ratcliff, Tanayia Wells, Kamaria Aldridge

Senior Qualifiers:  Sakshi Garg, Valorie Lam, William Tran, Ellie Beam, Jasper Potts, Suzanna Hill, Lilia Zavada, Conrad Hauslauer, Kate Kelly, Hannah Martini 

Har-Ber High School 

Coached by: Joel Brown

Freshman Qualifiers:   N/A

Sophomore Qualifiers:   Mackenzie Brown, Colby Gainer, Ariana Ditroia, Peyton Heitt, Rebecca Darville, Erick Montoya, River Efurd, Briley Thomas, Alea Billingsley, Audrey Walker, Hallie Kirk, Hunter Reynolds, Gerson Melton, Phillip Ryan, Katelynn Freeborn, Abi Loethen

Junior Qualifiers:  Anthonie Alvarez, Jax Nalley, Luke Rucker, Halle Hill, Pedro Manon, Jack Baird, Audrey Behar, Abby Bunch, Patrick Kingston, Trey Bowerman, Homero Ruiz, Hayden Bowen, Levi Moore, D'Kaiya Hutto, Andrew Samountry

Senior Qualifiers:  Dain Houts, T.K Fowler, Dylan Reynolds, Claire Franco, Lucas McDaniel, Caleb Sharp, Ryleigh Mullican 

Monticello High School 

Coached by: Holly McDonald

Freshman Qualifiers: N/A

Sophomore Qualifiers: N/A

Junior Qualifiers: Alannah Brand and Ariene Thompson

Senior Qualifiers: M Daniel Outlaw and Kalyn Knowles


Cabot High School 

Coached by: Jennifer Akers and Rachel Mauchline

Freshman Qualifiers: Alexis Childs, Brooklyn Evans, Carter Lester, Logan Pratt, Mady Wyatt, Haylee Smith, Tristen Farris, Caden Adams, Nathan Thurman, Caris Cunningham, Rylie FloydJocelyn VegaLogan WilliamsMadi SullivanLance WillhiteAriel ThriftMia LendermonMadison DengelIzzy CraigPayten ShaferEmma MartinPiper Selah

Sophomore Qualifiers: Carter Kirby, Raychel Hunt, Kayleigh Langston, Xander HillJake GarnessTrevin NormanAidan GrayKathleen ArmstrongAlix BrownJessie FreemanKylie HarrisBrady CameronKelsey TisdaleJiwon ParkAustin CoombeELeighcia AzlinGeorgia CatesKatelyn StumpJordan LaBreckEmily JoshlinTorrie HerringtonTaylor HannersMarija McFarland

Junior Qualifiers: Amber Beard, William Fry, Chance Young, Zayd Kelley, Adrian Esau, Harrison Merrick, Taniya Henderson, Ben Saddler, Jasmine Turnage, Christina Smith, Clayton KincadeAlise ArmstrongBryana LangfordDylan ComeauxJenna AshmoreSchentyl HalsteadOlivia HutsonTaylor DanielAlexis LyonsRyleigh Howard

Senior Qualifiers: Maysen Brokaw, Lindsey Riddle, Atira Schulte, Jessica SmithAubrey RainsJacob SavageAiden BarberDestiny JohnsonCaleb MimmsSavanah BrinkleyTanner JamesSophia HuynhJonathan LittrellGabby Osborn

Haas Hall Bentonville 

Coached by: Karly Eaton and Karen Walker

Freshman Qualifiers: N/A

Sophomore Qualifiers: N/A

Junior Qualifiers: Rayahn Sharif

Senior Qualifiers: Asa Koster and Diana Zhumalieva

Russellville High School

Coached by: Daniel Caudle, Matt Young, and Kevin Turner

Freshman Qualifiers: N/A

Sophomore Qualifiers: Malachi Terry, Kang Zhang, Brianna Wisdom, Katie Williams, Chloe Tucker, Jasmine Howard, Breanna Baugh, Kaitlyn Smart, Xan Holly, Ashley Garcia, Mace Ferguson, Julius Chenault, Rainey Page, Lily Sadler,  Lydia Dyer

Junior Qualifiers:  Brooklyn Smith, Emma Howell, Rayan Shuja, Trey Pope, Jamie Fisher, Nathaly Marin 

Senior Qualifiers: Julianna Siribouth, Efrain Herrarte, Clark Etzel, Max Dunn, Anabelle Clark, Jake Hodges, Emily Windham, Genevieve Manly, Keilly Andraca 

Mount Saint Mary Academy

Coached by: Jenny Moses

Freshman Qualifiers:  Maren Meinhold, Anna Mammerelli, Ella Tull

Sophomore Qualifiers:  Sophia Brannon, Rachel Klink, Malingo Matute, Laila Mills, Emma Palmer, Alex Powell

Junior Qualifiers:  Fran Edwards and Josie Fitz 

Senior Qualifiers:  America Alejandri, Avery Appleton, Naomi Moreland, Sophie Mammarelli, Anna Palmer. 

Don Tyson School of Innovation

Coached by:  Sean Petersen

Freshman Qualifiers: Miabelle ChamBon and Ariel Couch

Sophomore Qualifiers:  Victoria Doradea, Casca Morris, Kierson Titus. 

Junior Qualifiers: Emilee Wilson, Daniel Cotton, Matt Eddy, Jaci Sabatini, Nirel Trevino, Luna Flack, Leonardo De Rosa, Seth Crisel, Dawson Dagga, Grace Ruzicka, Nicholas Buchholz, Cooper Fields. 

Senior Qualifiers:  Connor Henson, Ben Easterling, Taylor Shrum, Rayvyn Kratch, Patricia Navarro, Ashlynn Douthit, Oliver Mammay

Arkansas Communication and Theatre Arts Association is a non-profit professional organization serving educators of Oral Communication, Debate, Forensics, Theatre Arts, and Dance in Arkansas.

Email Us: 

Webmaster

Rachel Mauchline

rachelmauchline@gmail.com

Address:

ACTAA

1818 N Taylor St, Ste B

#307

Little Rock, AR  72207

Powered by Wild Apricot Membership Software